Dlhovekosť

Život človeka je len jeden a preto ho chce každý z nás prežiť čo najdlhšie a najplnohodnotnejšie. Dlhovekosť je téma, ktorou sa vedci zaoberajú už desaťročia. Prečo niektorí umierajú prirodzenou smrťou v 70 rokoch, zatiaľ čo niektorí hravo prekročia 100 ročnú hranicu. Najstaršie žijúcim človekom na svete bola Francúzka Jeanne Calmentová. Dožila sa neuveriteľných 122 rokov. Recept na dlhý život vám nedá nikto.

old-man-1208210_1280

A zatiaľ čo niektorí tvrdia, že za tak vysoký dožitý vek môžu rôzne bylinky alebo životný štýl, vedci skúmali u vzorky respondentov dožitý vek a vytvorili štúdiu, v ktorej vyhodnotili dlhovekosť na princípe pravdepodobnosti. Samozrejme, zdravý životný štýl, šport a pozitívne myslenie predlžujú život, ale na dožitie 120 rokov vám to nestačí. Je len otázkou náhody, kedy sa vaše telo rozhodne prestať fungovať. Pravdepodobnosť, že sa dožijete nadpriemerného veku je rovnaká, ako že hodíte 20-tisíc krát po sebe mincou a padne na tú istú stranu. Ide jednoducho o náhodu a možno práve vy budete o niekoľko rokov zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako človek, ktorý presiahol hranicu 130 rokov.

hands-2906458_1280

Práve túto hranicu vedci označujú za míľnik, ktorý by mohol byť nasledujúce desaťročia prekonaný. Na zvyšovanie veku úmrtnosti veľkou mierou prispieva aj zlepšujúce sa zdravotníctvo a výskum nových liekov. Vďaka tomu sa dokážeme vyliečiť z vážnych chorôb, ktoré v minulosti zabíjali. Viacerí slovenskí odborníci sa zhodujú, že aj keď vedci neoznačili hornú hranicu veku, ktorého sa človek môže dožiť, určite existuje. Aj keď sú prípady extrémnej dlhovekosti, je veľmi optimistické domnievať sa, že sa táto hranica bude stále zvyšovať. Znamenalo by to, že naši nasledovníci by sa dožívali aj 200 rokov čo nie je možné ani teoreticky vani prakticky. Či už sa dožijeme 70 alebo 100 rokov, prežívajme svoj život najlepšie ako vieme, aby sme nič na starobu neľutovali.