Investícia do záujmov

Mať hobby alebo inak nazvané koníčky je náš cieľ už od detstva. Každé dieťa k niečomu inklinuje. Sú to napríklad typy hračiek, športy, kreslenie, zbieranie kartičiek, čítanie… Niektorí ich striedajú, niektorí sa venujú jednému koníčku dlhé roky.
Mať záľubu, na ktorú sa tešíme, je veľmi zdravé. Prospievajú to nášmu psychickému zdraviu. To najmä kvôli relaxu, radosti a pocitu dôležitosti. Koníčky odháňajú nudu a dodávajú zmysel. Ak momentálne nemáte žiadne dlhodobé hobby, porozmýšľajte, čo vás vie a vždy vedelo nadchnúť a robte práve to. 

auto závod

Ak sa kvôli hobby budete musieť učiť nové veci, je to požehnanie. Hobby vás často niečo naučia, vytvoríte niečo hmotné, čím môžete obdarovať druhých ľudí. Niekto rád vytvára náušnice a sám si ich aj navrhuje. Niekto kreslí obrazy. Niekto hrá šachy, učí sa v nich nové triky.  Ak sa napríklad šachu aktívne venujete ako koníčku, nielenže stimulujete mozog pri každej hre, ale pravdepodobne sa naučíte aj nové techniky.

Záľuby vám občas vedia pohltiť až tak, že zabudnete na okolitý svet. Investujte do nich, všetko sa vám vráti. Možno si budete musieť kúpiť vybavenie (napríklad na rôzne druhy športu, tanca, maľby). Práve tento krok niekomu prináša radosť viac než samotné hobby. Niekto je práve kvôli investícii odradený.

papierové origami

Možno z čias detstva ste vy alebo vaši kamaráti chodili na záujmové krúžky. Ak ich niekto mal veľa, potreboval výborný časový manažment. Áno, väčšinou to deti naučili rodičia, no ak začínate s manažmentom času v dospelosti, budete musieť svoje hobby zaradiť do svojho rozvrhu podobne. Môžete spoznať nových ľudí, miesta, informácie. Takisto z vás urobia zaujímavejšieho človeka, zvlášť ak vás zaujme neobvyklý koníček. Je úžasné, že v 21. storočí pribudlo veľa možností, a že máme priestor na to, aby sme sa vyjadrili tak, ako chceme my. Vďaka digitalizácii máme prístup k informáciám, ku ktorým bolo ťažké sa dostať a využiť ich pri hľadaní záujmov.

Viete, ako venujete svoj čas? Máte pre niečo vášeň? Ste stály alebo nestály? Ako by ste opísali svoju povahu? Hobby si môžete vybrať aj podľa okolností. To znamená podľa finančných možností, voľného času, a tak ďalej. Pre niekoho môže byť záhradníctvo, pletenie alebo kreslenie obrovská nuda. To môže byť preto, lebo nemajú v tom talent, záujem a neradi sa sústredia na detaily. Druhého človeka by ste nikdy v živote nenahovorili na akčné záľuby, a ak áno počas toho by prežíval strach a utrpenie. Hobby nie sú iba pre deti, ale pre všetky vekové kategórie a hlavne pre radosť.