Vplyv korona krízy na ekonomiku

O kríze sa hovorilo už veľmi dlho a tá nie a nie prísť. Ekonomika stále prosperovala, platy síce pomaly, ale rástli a my sme si mohli dovoliť väčší luxus. Drahšie dovolenky, staré autá sme postupne vymieňali za nové a vlastné bývanie si mohlo dovoliť čoraz viac ľudí. Stavebným firmám sa nikdy nedarilo lepšie a domy rástli ako huby po daždi. No prišiel korona vírus a postupne sme zostávali v karanténe. Tá spôsobila odstavenie veľkých fabrík na výrobu automobilov či elektra. Kvôli prísnym opatreniam zostali zatvorené takmer všetky prevádzky a malý podnikatelia začali rušiť svoje firmy jednu za druhou.

čl

Táto ťažká doba spôsobila stratu zamestnania množstvu ľudí. Nižší alebo žiadny príjem ľudí donútil obmedziť svoje nároky a to malo dopad na ekonomiku. Práve nižší dopyt a menšia výroba boli hlavnou príčinou dvíhaniu cien. Najväčší vzrast cien môžeme pozorovať v stavebníctve, kde ceny materiálov vzrástli aj viac ako stonásobne. To spôsobilo vrásky nejednému developérovi, ale aj bežným ľuďom. Automaticky sa dvíhali aj ceny nehnuteľnosti. V sektore automobilov si zatiaľ vďaka vysokému množstvu vyrobených kusov autá držia svoju cenu, no ako sme sa ešte minulý rok tešili z nízkych cien benzínu a nafty, postupne pozorujeme na čerpacích staniciach stále vyššie sumy.

euro-870757_1920

Zdražovanie postihlo aj potraviny. A to vo veľkej miere. Práve karanténa zapríčinila zvýšený dopyt po každodenných produktoch čo hneď využili výrobcovia. Aj keď sa zdalo, že horšie to už nemôže byť, zdražovanie hlási ďalšie odvetvie a to energie. Vyššie ceny za elektrinu spozorujeme už najbližšie mesiace. Aj keď ľudia z vyšších miest sľubujú v najbližšej dobe stabilizáciu ba dokonca pokles hodnoty, je len otázkou času, čo všetko si budeme môcť v najbližších rokoch dovoliť. Musíme len dúfať, že s rastom cien porastú aj platy.