Predchádzať problémom je lepšie ako ich potom hasiť

Pri kúpe bytu či domu sa už nad tým, či je napojený na odpad a kanalizáciu ani nezamýšľame, ale berieme to ako samozrejmú vec. Bez nich by totiž život v byte či dome nebol vôbec jednoduchý.

Obyvatelia panelákov, ale aj rodinných domov, pre chod svojich domácností potrebujú byť napojení na funkčné siete odpadových a kanalizačných potrubí. Ak niektoré z nich neplní svoj účel a potrubie sa upchá, je to veľký problém, pretože všetok odpad a špina sa vracia späť do bytov, a to je veľmi nepríjemné. No ak sa už niečo také prihodí, k dispozícii sú nám profesionáli z firiem, ktorí sa ich čisteniu venujú.

krtkovanie1

Prietok potrubia závisí od jeho priepustnosti, to znamená, že ak sa na ich stenách usadí mastnota a nečistoty, priemer potrubia sa zúži a to je príčina, že odpad na nedokáže dostať celým potrubím až na miesto, kam treba. Zasekne sa niekde na polceste, a keď sa potom úplne naplní, vracia sa späť odpadom do bytu. Tomu sa dá zabrániť pravidelným čistením a údržbou odpadových a kanalizačných potrubí, a na to existujú firmy, ktoré majú profesionálne vybavenie a dokážu si s týmto problémom poradiť.

krtkovanie

Čistenie sa nazýva aj krtkovanie, a to je odvodené od spôsobu, akým sa čistenie kanalizacii robí. Sú dva spôsoby, elektromechanický a vysokotlakové čistenie. Pri elektromechanickom čistení sa používa mobilné zariadenie s elektromotorom, kedy sa do potrubia vsunie oceľová struna, ktorá rotuje a vibruje, a tým odstraňuje usadeniny z vnútorného povrchu potrubia. Pri vysokotlakovom čistení sa do potrubia tlačí voda pod vysokým tlakom a tak vytlačí všetku špinu a usadeniny von z potrubia.

Firma vykonáva tieto práce non-stop, pri každej havarijnej situácii sú ochotní vám pomôcť, a pritom cena za ne nie je závratná. Stále je to však podstatne menej ako keď vyrazí kanalizácia v byte a napácha oveľa väčšie škody, takže prevencia je jednoznačne lacnejšia.