Cez deň sú naše deti veľa aktívne. Už od malička sa snažia objavovať svet okolo seba. Začínajú tým, že ako bábätká všetko pozorujú. Hľadajú očami mamičku, ktorú v prvých dňoch spoznajú najmä po čuchu. Ľudský zrak sa totiž vyvíja a až za niekoľko dní až vidíme niečo viac ako obrysy. Postupom času sa skúšajú pretáčať a dostať na štyri. Vtedy už by sme mali spozornieť, pretože im musíme zabezpečiť, aby si neublížili. Sú ešte veľmi krehkí. Potom príde čas, keď sa snažia ovládať svoje nohy a robia prvé krôčiky. Preto by sme mali mať zaistené všetky ostré hrany a nebezpečné predmety odstrániť z dosahu.
Ak máte deti rovno dve a to v krátkom odstupe, mohli by sa vám hodiť napríklad poschodove postele, ktoré vám ušetria miesto v izbičke a ponúknu deťom zaujímavé možnosti. Rozhodne by som volila kvalitný materiál ako je masívne drevo, ktoré vám poskytne pevnosť a stabilitu. Navyše u týchto postelí nemáte väčšinou žiadne ostré hrany, o ktoré by sa mohlo vaše dieťa zraniť. Z vrchného lôžka nemusí viesť iba rebrík ale aj šmykľavka, ktorá urobí radosť i tým už odrastenejším potomkom. Alebo môžete zvoliť modernejšie poňatie, v spojení kovu s drevom alebo lamino s rôznymi rozprávkovými motívmi. Vznikne vám tak zaujímavý dizajnový prvok, kedy si budete úplne istí, že sa nachádzate v detskej izbe.
Každé riešenie má svoje riziká
U týchto postelí musíte počítať s vyšším rizikom úrazu, preto by ste mali zohľadniť najmä vek vašich potomkov. Rozhodne sa nehodí pre deti minimálne do šiestich rokov veku. Väčšinou majú totiž veľmi nepokojné spanie a často tak končia na zemi.
V roku 2008 uverejnil časopis Pediatric, oficiálny časopis Americkej akadémie pediatrie (American Academy of Pediatrics), štúdiu o rizikách úrazov práve v súvislosti s týmito lôžkami. Štúdia sa zamerala na úrazy ošetrené detskými pediatrami za obdobie 1990-2005.
· Zhruba 572 580 detí a dospievajúcich bolo ošetrené a liečené s úrazom
· Najviac zranení utrpeli naši najmenší do 6 rokov
· Zranenie utrpeli častejšie chlapci (60,6%)
· 30% utrpelo tržné rany, z toho pomliaždeniny a odreniny 24% a zlomeniny 20%
· Najčastejšie zranenia boli na hlave či krku. Bohužiaľ práve deti majú tendenciu padať vďaka vyššiemu ťažisku hlavou dole.
· zo 73% to boli práve pády.
Štúdia tiež zistila, že vo veku 18-21 rokov bolo dvakrát viac zranenie ako vo vekovej skupine 14-17 rokov.
Preto sa od tej doby zvýšili požiadavky na bezpečnosť výrobkov, ktoré podliehajú rade prísnych noriem a testov nielen v USA ale aj u nás.
Čo urobiť pre bezpečnosť navyše?
§ Posteľ umiestnite k stene alebo do robu ďalej od okna.
§ Horná časť by mala mať po celom obvode dostatočne vysoké zábradlie.
§ Správna veľkosť matraca a jej umiestnenie.
§ pevne pripevnený rebrík
§ používať nočné svetlo, aby deti videli na rebrík
§ pravidelná kontrola
V každom prípade zvážte všetky možnosti, aby ste sa mohli správne rozhodnúť.