Amatérska astronómia

Amatérska astronómia je fascinujúcim koníčkom. Používané nástroje siahajú od vášho voľného zraku, cez bežné fotoaparáty a videokamery až k veľkým počítačom riadeným teleskopom používajúcim adaptívnu optiku.
hvězdy na obloze
1. Poznajte nočnú oblohu voľným okom
Vybehnite v noci von a pozorujte krásy nad vašou hlavou. Dokonca aj keď žijete v husto obývanej oblasti so svetelným znečistením, môžete sledovať hviezdy. Ak budete vedieť povedať „To je Polárka, to je Saturn“, poteší vás to a možno vám to poskytne pocítite svoje miesto vo vesmíre.

2. Navštívte knižnicu a získajte základné vedomosti
Astronómia je náučný koníček. Radosť z nej vychádza z intelektuálnych objavov a znalostí nočnej oblohy. Ale aby ste robili tieto objavy, je treba sa veľa učiť. Verejná knižnica je najdôležitejším nástrojom pre astronómov začiatočníkov. Prehľadajte poličku s knihami so základnými vedomosťami ktoré budete potrebovať.
část měsíce
Prečítajte si o hviezdach a súhvezdiach, ktoré môžete vidieť voľným okom, a o tom ako hviezdy menia svoju polohu počas noci a ročných období. Samozrejme aj internet je obrovský zdroj informácii, ale zároveň je to veľký mišmaš. Existujú stránky, ktoré sú pre začiatočníka vynikajúce, ale to čo potrebujete na začiatku, je dobre organizovaný rámec, do ktorého budete postupne pridávať ďalšie informácie.

3. Premýšľate nad kúpou teleskopu? Skúste najskôr ďalekohľad.
Ďalekohľad je ideálny „prvý teleskop“. Získate široké zorné pole, ľahko sa orientujete. Ďalekohľad je relatívne lacný, ľahko dostupný, ľahko sa skladuje a prenáša.

4. Ponorte sa do máp a sprievodcov
Keď už máte ďalekohľad, budete chcieť vidieť viac ako krátery na Mesiaci, alebo Mliečnu cestu. Avšak ak ste sa naučili spoznať konštelácie a máte detailné mapy oblohy, ďalekohľad vás zabaví po dlhé roky.

5. Založte si astronomický denník
Denník nie je nutný, avšak ľudia, ktorí získavajú z tejto záľuby najviac sú tí, ktorí si udržujú záznamy o tom, čo videli a robili.
obloha v noci
6. Uvoľnite sa a bavte sa
Naučte sa mať radosť zo všetkého, čo vidíte. Čím viac budete hľadať a skúmať, tým viac uvidíte, tým viac sa budete orientovať v nočnej oblohe. Nastavte si vlastné tempo a preskúmajte krásy a tajomstvá nášho úžasného vesmíru.

Nezařazené