Dovolenka na Kréte

Kréta je najväčší grécky ostrov, zároveň je aj jeden z najväčších stredomorských ostrovov. Je to krásny ostrov s rôznorodou prírodou, nájdete tu vysoké horské masívy, veľké množstvo krásnych pláží a najdlhší kaňon v Európe. Je to aj oblasť bohatá na mýty a tradície. Návštevníci môžu obdivovať množstvo historických pamiatok alebo len tak vylihovať na niektorej z krásnych pláží. Hlavné mesto je Hérakleion.
kréta řecko

Historické pamiatky

Najznámejšou archeologickou lokalitou je Knósos. Palác Knósos bolo hlavným centrom minojskej civilizácie a sídlom moci, spája sa s ním mnoho mýtov. Tou najznámejšou je legenda o labyrinte so stvorením napoly býk a napoly človek – Minotaurus. Palác je tak veľký, že v ňom žilo až 12 000 obyvateľov. Ďalšou archeologickou lokalitou je Malia, sú to zvyšky významného paláca.

Archeológovia v nej našli rôzne medené nádoby a sarkofágy, ale bohužiaľ zlodeji pokradli veľké množstvo artefaktov a ilegálne predali. Z historického hľadiska je zaujímavá lokalita Lato, ktorá bola kedysi samostatným mestským štátom s vlastnými svätyňami, mali dokonca vlastnú menu. Históriu môžete obdivovať aj v rôznych múzeách, napríklad v Archeologickom múzeu a Historickom múzeu v hlavnom meste.

Príroda

Na Kréte môžete nájsť množstvo endemitických a vzácnych rastlín. Rastie tu datľovník theofrastov, je pomenovaný po otcovi botaniky – Theofrastovi. Datľovník existoval na Kréte už v minojskej dobe, čo je doložené v knihe História rastlín, napísanej samotným Theofrastom. Nevädza Centaurea Raphanina sa vyskytuje na skalách a v kamenistých oblastiach. Je spájaná dokonca s legendami a mýtmi.
lepra ostrov
Okrem zaujímavých rastlín sa na Kréte nachádzajú aj jedinečné druhy zvierat ako orlosup, divoká mačka a scink. Ak máte záujem o prírodu, mali by ste určite navštíviť Prírodovedné múzeum a Krétske akvárium. V Krétskom akváriu nájdete vzácne koraly, ryby aj žraloky, je to najväčšie a najmodernejšie akvárium oblasti východného Stredomoria. Nachádza sa tu až 4000 morských živočíchov.

Nezařazené