Očami turistu

Kto je to vlastne turista a aký je rozdiel medzi turistom a návštevníkom? A čo všetko spadá do pojmu „turizmus“? Tu sú tri kľúčové pojmy:

Turizmus: sú to všetky aktivity turistu, návštevníka a profesionálov počas obdobia keď cestuje za účelom rekreácie.
Turista: Je to návštevník, ktorý prenocuje minimálne jednu noc v navštívenom meste
Návštevník: Je to osoba, ktorá cestuje mimo svojho domáceho prostredia. Cesta však nesmie trvať viac ako 12 mesiacov a jej účel nesmie byť spojený s pracovnými povinnosťami. Nie je povinnosťou, aby prenocoval.
dunaj řeka
A kto ste vy?Spadáte do nejakej kategórie? No nezabúdajte, že existuje aj lokálny turizmus, ktorý je často krát podceňovaný. Niekedy sa ženieme za novými miestami, chceme spoznať nové krajiny – čím sú ďalej tým je to lepšie.
Ako sme na tom s turizmom na Slovensku?
Jednoducho ho berieme ako samozrejmosť a do určitej miery ho aj podceňujeme a poukazujeme, že svet je krajší. Samozrejme, že história a kultúra národa sa nedá kúpiť. No poznáme tú vlastnú? Nehovoriac o galériach a múzeách. Kedy naposledy ste boli v slovenskej galérii? Ak ste si odpovedali, že nie je na to čas, oklamali ste sami seba. Čas sa nájde vždy, no máte vlastne záujem alebo sa spoliehate na slová kamaráta, že sa tam neoplatí ísť. Nezabúdajte, že niekedy je lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť.
procházka turistů
Prečo sa niekedy nezahráte na turistu vo vlastnom meste?
Pozvite svojich kamarátov a urobte im miestneho sprievodcu. To, čo sa vám dalo všedné a fádne, zrazu nadobudne nový rozmer. Stalo sa aj vám niekedy, že ste si všimli čínskeho turistu, ktorý fotí časť nejakej fasády? Skúste sa zastaviť a pozrite sa, čo to vlastne fotí a uvidíte, že objavíte niečo nové, čo ste si pred tým ani nevšimli. A práve toto sú tie čarovné oči turistu. Vidí to, čo my jednoducho prehliadame alebo berieme ako automatické.

Nezařazené