Plasty sú všade

Možno ste sa nad tým nikdy nezamýšľali… možno nad tým premýšľate neustále… no nemalo by vás to nechať ľahostajnými voči nášmu životnému prostrediu.

láhev

Bioplasty

Keďže sa všade po svete začalo hovoriť o škodlivosti plastov, výrobcovia spolu s vedcami vymysleli takzvané bioplasty. Také, ktoré sa vo voľnej prírode bezproblémovo rozložia a nezaťažujú teda našu Zem ďalším zbytočným odpadom. Veselo sa pustili do výroby. No teraz, po pár rokov od spustenia ich predaja, sa prišlo na to, že sa vo voľnej prírode nerozložia. A dokonca sa z niektorých bioplastov uvoľňujú ešte nebezpečnejšie látky ako z normálnych plastov.

dětská láhev

Vplyv na telo

Nie je vyvrátené, že by sa napríklad z plastových fliaš nič neuvoľňovalo do vašej vody, ktorú budete následne piť. Pretože je potrebné fľašu udržiavať v primeranej teplote, nie napríklad v aute – tam sa už potom určite začnú uvoľňovať nežiadúce látky priamo do vašej pitnej vody. Mala by sa používať len raz a následne vyhodiť. Zamyslite sa, koľkokrát si vodu kúpite kvôli fľaši, ktorú potom následne používate mesiac – dva. Na tú dobu a opakované použitia vám už výrobca vôd v plastových fľašiach nezaručuje nezávadnosť tekutiny v nej.

pet láhev

Keď sa testoval tuším obsah bisfenovalu v telách žien na dedinách a v mestách, zistilo sa, že ženy na dedinách ho majú v telách menej. Keď sa však testoval obsah bisfenolu u novorodencov v mestách a na dedinách, vyšli šokujúce výsledky, ktoré hovorili o tom, že všetci novorodenci ho majú v telách približne rovnaké množstvo. Ako je to možné? Bábätko zabalíme do plastovej plienky, prebaľujeme ho na plastovej podložke, hrá sa s plastovými hračkami, je z plastového taniera a s plastovou lyžičkou, pije z plastovej fľaše…
Vedeli ste dokonca o tom, že keď pijete z plastovej fľaše tak spolu s vodou vypijete aj 10 malých mikroplastov? No, teraz už viete…

Dva krát si prosím rozmyslite, čo budete používať…

Nezařazené