Typy trhov na burze

Na burze sú dva hlavné typy trhov, ktoré sú rozpoznateľné pri skúmaní grafov. Je to stúpajúci trh a klesajúci trh.

Stúpajúci trh,alebo býčí trh, je trh s pozitívnou náladou, obchodníci nakupujú a ceny rastú. Podstatou obchodovania na takomto trhu je lacno kúpiť a draho predať. Graf trhu stúpa, čo znamená, že druhý najväčší prepad v cene bol vyšší ako prepad pred ním. Podľa väčšiny ľudí takto trh vyzerá stále, no nieje to tak.
kurzy na burze
V mnoho prípadochtrh stagnuje, inými slovami, je v kanáli. Graf nestúpa ani neklesá, cena je viac menej rovnaká a v tomto prípade obchodníci nevstupujú do žiadnej obchodnej pozície, nakoľko je veľmi ťažké predpovedať, do ktorej strany sa trh vyberie.

Klesajúci trhsa inak volá aj medvedí trh. V tomto prípade ceny klesajú a obchodníci otvárajú pozície na predaj kedy očakávajú, že cena bude naďalej klesať.

Je mnoho typov obchodníkov. Sú denní obchdníci, ktorí obchodujú denne, obchodovaním sa živia a zväčša poskytujú aj poradenstvo. Potom sú obchodníci poziční, ktorí otvoria jednu alebo viac pozícií a držia ich otvorené aj týžeň, mesiac alebo rok. Takto sa obchodujú najlepšie akcie, kedy vieme lepšie odhadnúť dlhodobý vývoj ceny nakoľko sa jedná o časti podielov v spoločnostiach.

Čo vplýva na cenu?

Sú dve analýzy trhu – technická a fundamentálna.

Technická analýza skúma vývoj grafu, kedy ako stúpal či klesal a na technickú analýzu existuje mnoho indikátorov, ktoré nám pomôžu predvídať ďalší vývoj trhu, vieme určiť trendy, prepady alebo vrcholy. K technickej analýze patrí schopnosť dedukovať a predvídať, byť schopný odvodiť si, čo daná situácia na burze znamená. Nakoľko burzu tvoria ľudia, nieje možné ju predpovedať s istotou, záleží na tom, ako sa zachovajú obchodníci v danej situácii.
souboj zvířat
Fundamentálna analýza je menej obľubená medzi obchodníkmi, niektorí ju považujú za čistú špekuláciu a stratu času. Fundamentálna analýza skúma situáciu v krajinách, vyhlásenia bánk alebo dôležité udalosti ovplyvňujúce ekonomiku. Každá udalosť má rozdielny dopad a burzoví makléri sa zachovajú primerane tomu, aký dopad má daná správa.

Nezařazené