Ako predĺžiť životnosť strieborným šperkom

Striebro je krásny kov, ktorý síce nie je extrémne drahý, čo však ešte neznamená, že by ste k nemu nemali pristupovať s rešpektom. Pozrieme sa na to, ako svojim strieborným šperkom predĺžite ich životnosť. Sami uvidíte, že to nie je naozaj nič náročné.
Strieborné prstene položené na bielej krabičke.jpg

Pozor na uzlíky!!!

Istá smrť pre strieborné retiazky Gameon, sú uzlíky. Ak máte naozaj tenkú retiazku a urobí sa vám uzlík, je takmer isté, že sa pri rozuzľovaní roztrhne. Keďže takéto šperky väčšinou stoja menej ako ich oprava, väčšina ľudí ich hodí do koša alebo zahrabe hlboko so šuplíka.
Tento problém vyriešite jednoducho. Retiazky nikdy neukladajte, ale vešajte. Stačí si do steny zabiť klinček a máte po starostiach. To isté platí aj o náramkoch.

Strieborné retiazky a náramky, a to aj tie hrubšie, nikdy neukladajte spolu. Neexistuje šanca, aby sa navzájom nezamotali. Takto navyše neprídete o jeden, ale hneď o niekoľko kúskov šperkov.

Zabráňte oxidácii

Striebro je kov, ktorý je veľmi náchylný na oxidáciu. Vzduch, svetlo a vlhkosť, mu pritom robia najhoršie. Strieborné šperky by preto mali byť umiestnené tak, aby na nich tieto vonkajšie vplyvy… nevplývali. Vyššie sme síce spomenuli, že retiazky môžete zavesiť na stenu, ideálne to však nie je. Vešiak na šperky je lepšie zriadiť vo vnútri skrine, kde budú aspoň trošku chránené.
Strieborná retiazka so zelenými kameňmi na drevenom stole.jpg

Cola naozaj funguje

Na zašlé striebro naozaj úžasné pomáha Coca Cola. Nalejte ju do pohára, vhoďte do neho šperky a nechajte ich takto odpočívať cez noc. Ráno ich nezabudnite opláchnuť, pretože sa zlepia. Ak ide o šperky so záhybmi, po vytiahnutí z pohára ich poriadne vyšúchajte kefkou na zuby.

Druhou možnosťou, ako vyčistiť zašlé striebro, sú špeciálne tampóniky na tento účel. Do istej miery pomôže aj sóda bikarbóna. Teraz vám asi napadol aj ocot. Nie, ten je prísne zakázaný. Striebro by mohol totiž výrazne poškodiť, takže s ním naozaj neexperimentujte.

Nezařazené