Čas vymeniť žiarovky

V každej dobe sa odvážil prísť niekto s inovatívnym nápadom. A práve tieto nápady nás celú históriu posúvajú vpred. Za intovatívny produkt tohto storočia určite považujem aj osvetlenie typu LED.

O čo vlastne ide?
Jedná sa o osvetlenie moderného štýlu a dizajnu. A takisto veľmi šetrnú variantu k úspore elektrickej energie. Ide o žiarovky, panele, reflektory, ktoré nám dodávajú osvetlenie. Osvetlenie je možné vďaka LED diódam, ktorými tieto produkty disponujú.

světlo

Ale prečo práve LED a nie klasické žiarovky?
Pri porovnávaní týchto dvoch typov osvetlenia zistíme, že jedna LED žiarovka dokáže nahradiť 6 klasických, pričom „žerie“ podstatne menej elektrickej energie. Pri zapatí a následnom žiarení tej klasickej by ste sa čudovali, koľko veľa sa mine elektrickej energie. Pri zapatí a následom žiarení pomocou LED diódy sa minie el. energie o moc menej, pričom jedna takáto žiarovka dokáže kvalitne rozsvietiť celú miestnosť. Jedná sa o novodobú technológiu, takže môžme si prikúpiť i diaľkový ovládač, pomocou ktorého môžme svetlo nadiaľku zapínať i vypínať. Spomínané diaľkové ovládanie má naviac obľúbenú funkciu bluetooth.

Životnosť
Je dokázané, že klasická žiarovka má životnosť asi 1000 hodín, čiže 50 dní nepretržitého svietenia. To nie je vôbec zahambujúci výsledok, ale osvetlenie LED má odhadovanú dĺžku životnosti 50 až 100 000 hodín, takže nepretržité svietenie po dobu 6- 12 rokov. A tu už je veľký rozdiel! U klasických žiaroviek sme boli zvyknutí na svetelný tok 16 luménov. Pri LED hovoríme o toku 80- 100 luménov. A to je ďalší podstatný rozdiel.

diody

Ale pozor!
Aby sme mohlli LED žiarovky pripojiť na domáci elektrický rozvod 240 V, musia mať LED čipy predradenú elektroniku, ktorá zabezpečí, aby cez LED prechádzal predpísaný prúd. V tomto prípade treba využiť vysoko účinné, spínané regulátory prúdu. Následovná funkčnosť, podľa výskumu prevyšuje až 90%, takže osvetlenie by pravdepodobne malo fungovať i Vám. Pokiaľ, samozrejme splníme tento bod, ktorý som spomenul.

Nezařazené