Kombinácia nerezu a skla nikdy nesklame

Nešťastné pády zo schodov či balkónov sa stávajú, ale ak by tieto súčasti stavieb nemali zábradlia, tragédií by bolo omnoho viac. Vystupovanie či schádzanie zo schodov je tak vďaka nemu bezpečné, človek sa má o čo oprieť a deti po ňom tiež môžu prechádzať bez obáv.

Bytové domy majú balkóny aj na tých najvyšších poschodiach, čo je značná výška, tie bez zábradlí nemôžu byť dané do užívania, takisto schodisko, ktoré je súčasťou každého vysokého paneláka, podľa toho, v akej časti budovy sa nachádza, musí mať zábradlie alebo aspoň madlo. Tieto súčasti schodísk či balkónov zvyknú byť vyrobené z dreva, hliníka, nerezu či skla alebo ich vzájomnou kombináciou. Drevo je klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy a pre svoj prírodný pôvod je a bude stále obľúbené, no čoraz viac sa do popredia dostávajú Lmmont moderné materiály, ktoré spĺňajú požiadavky na bezpečnosť, požiarnu odolnosť a dlhú životnosť bez nutnosti nejakých väčších zásahov a úprav.

staircase-5001022_640

Takým je nerez, stal sa neoddeliteľnou súčasťou takmer každej modernej stavby, nájdeme ho na schodiskách či balkónoch v polohe zábradlia. Je funkčný, moderný, nadčasový a elegantný. Základným typom je stĺpikové zábradlie, ktoré je zložené zo samých stĺpikov, osadených v normou určených vzdialenostiach. Druhým variantom sú nosné stĺpiky a vzdialenosť medzi nimi je vyplnená bezpečnostným sklom. Farebný odtieň sklenenej výplne môže byť buď jednoduchý číry alebo v mliečnom prevedení, závisí to od štýlu ostatných súčastí stavby či architektúry celej stavby, no jedno je isté, dodá jej eleganciu, je estetické, nadčasové a jeho životnosť je v pomere s inými materiálmi neporovnateľne dlhšia.

stairs-453801_640

Pri inštalácii nerezového zábradlia však treba brať ohľad na to, v akom prostredí bude osadené, pretože na exteriérové účely treba použiť odolnejšiu oceľ, aby odolala všetkým poveternostným vplyvom ako je voda, slnečné žiarenie či mráz. Na ošetrovanie stačí vlhká utierka, ktorou odstránime z povrchu nečistoty a prach a potom preleštíme prípravkom, špeciálne určeným na ošetrovanie nerezu.