Trnava ako Malý Rím

1. Divadlo Jána Palárika

Pomenované je od roku 2001 podľa významného slovenského spisovateľa Jána Palárika. Nachádza sa na Trojičnom námestí v samom srdci Trnavy. Celá budova sa týči v novobarokovom štýle a púta zrak už z diaľky. Prináša inscenácie ako pre dospelých, tak i pre deti. Každý si nájde pre seba to pravé.

trnava
 

2. Mestská veža

Nachádza sa len kúsok od Divadla Jána Palárika. Je hlavným pútačom celého mesta a dominantne sa pýši v jeho strede. Má takmer 60 metrov a pôvodne slúžila pre bezpečnosť mesta ako rozhľadňa. Skrýva v sebe však viac, než sa na prvý pohľad zdá – vnútri sa totiž nachádzajú mechanické hodiny.
 

3. Západoslovenské múzeum

Pred rokom 1960 sa nazývalo Krajské múzeum, ktoré malo ľudí predovšetkým poučiť o ich vlasti. Má ako prírodovedné, tak i historické oddelenie. V nich sa nachádza cez 160 000 predmetov kultúrneho dedičstva. Bežne ho ročne navštívi aj 40 000 domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Môžu sa kochať rôznymi expozíciami, výstavami a zúčastniť sa podujatí, ktoré múzeum organizuje.
 

4. Knižnica Juraja Fándlyho

Budova je v súčasnosti zrekonštruovaná a pôsobí skutočne majestátne. Je najväčšou knižnicou v Trnavskom kraji a obsahuje až cez 240 000 dokumentov. Má veľa moderných výhod, ako napríklad samoobslužné skenovanie, prístup k internetu aj rešeršné služby. Aj slabozrakí, nevidiaci a inak zdravotne postihnutí návštevníci si tu prídu na svoje vďaka audio knihám.
 
město

5. Katedrála svätého Jána Krstiteľa

Chrám v štýle raného baroku, ktorý je komplexom hneď niekoľkých univerzitných budov. V jeho vnútri vás očarí pestrosť a unikátnosť malieb i valené klenby s lunetami a po oboch stranách kaplnky zase krížové klenby. Celodrevený hlavný oltár v ranobarokovom štýle je jedným z najväčších svojho druhu v Európe. Bol vytvorený v rokoch 1637 – 1640. Vysoký je 20,3 m a široký 14,8 m, pričom je dielom viacerých sochárov a rezbárov.

Nezařazené